Za hotové, úvěr, operativní leasing?

Financování

Vůz si jednoduše pronajměte

Operativní leasing

Co je operativní leasing? 
Operativní leasing je jednou z možností financování automobilu. V tomto případě si automobil pronajímáte za předem danou měsíční splátku. Součástí OL můžou být také služby, které s provozem vozu souvisejí, například servisní prohlídky, pneuservis, vyřízení pojistných událostí, tankovací karta atp. 
Výhody operativního leasingu 
Při pořízení vozu na operativní leasing neskládáte žádnou akontaci, tedy platbu předem. Můžete si přesně spočítat, kolik Vás provoz vozu bude za dané časové období stát. Pro firmy a fyzické osoby podnikající je pak důležité, že splátky operativního leasingu jsou daňově uznatelným nákladem. 
Pro koho je operativní leasing určen? 
Vůz na operativní leasing si může pořídit takřka kdokoliv, avšak ne pro každého je tato forma pronájmu vhodná. Důležité je si uvědomit, že vůz nikdy nebude Váš a tak je k tomu třeba přistupovat. Operativní leasing je tedy služba. Pokud se ptáte za kolik si budete moci vůz po konci smlouvy odkoupit, OL pro vás skoro jistě není vhodný. Chcete-li vůz vlastnit, je rozhodně výhodnější si jej rovnou koupit a využít pro financování spotřebitelský úvěr. 
Jak je vypočítána cena operativního leasingu? 
Splátka operativního leasingu se zjednodušeně skládá z amortizace, úkoru, poplatku za správu a případně dalších služeb. Amortizací rozumíme rozdíl mezí pořizovací cenou nového vozu a zůstatkovou hodnotou vozu po konci OL. Jedná se o největší část splátky. Je však důležité si uvědomit, že pokud si pořídíte vůz za hotové, amortizace se Vás týká taky, jen není tak viditelná, jako právě v případě splátky OL. 
Nevýhody operativního leasingu
Při provozování vozu je třeba myslet na to, že vůz budete vracet a je třeba jej udržovat v co nejlepším stavu. Ten, kdo si bude po Vás vůz kupovat, očekává, že např. 2 roky starý vůz bude vlastně ve skvělém stavu a nebude jej chtít “obouchaný”. A na to pamatují normy opotřebení leasingových společností. Ty stanoví míru opotřebení vozu, včetně velikostí s množství škrábanců, promáčklin a znečištění. Pokud tedy přistavíte vůz k vrácení s větším množství poškození, než je akceptováno, bude Vám účtována částka za uvedení do původního stavu. 

Spotřebitelský úvěr s nerovnoměrnou poslední splátkou

Alternativou k operativnímu leasingu, zvláště pro fyzické osoby, je spotřebitelský úvěr s nerovnoměrnou poslední splátkou. Je vhodný pro lidi, kteří pravidelně obměňují vozy, ale operativní leasing z jakéhokoliv důvodu nechtějí. Myšlenou je sjednání úvěru s minimální nebo nulovou akontací a nastavení poslední nerovnoměrné splátky. Pořídíte si např. vůz za 400 tisíc, splátky na 4 roky a poslední splátku 120 tisíc. Měsíční splátky budou podobné splátkám operativního leasingu a vy se po konci smlouvy můžete rozhodnout, zda vůz doplatíte a necháte si jej nebo prodáte a pořídíte si takto vůz další. Je pak na Vás, zda opravíte všechna poškození nebo vůz prodáte tak jak je. 
Co by se mohlo hodit

Nejšastější dotazy

Financuji auto přes VWFS a potřebuji originál velkého TP
Pokud potřebujete z nějakého důvodu originál technického průkazu, navštivte stránky VWFS.cz, kde najdete žádost o zaslání originálu TP. Zapůjčení TP k provedení technické kontroly je zdarma.
Potřebuji doplatit úvěr / operativní leasing dříve
Pokud potřebujete doplatit úvěr na vůz, navštivnte VWFS.cz a vyplňte žádost o kalkulaci předčasného splacení. Jste-li fyzická osoba a vůz máte na úvěr, sankce za předčasné splacení je 1% z nedoplacené části úvěru.

U operativního leasingu je situace složitější. Kalkulace předčasného ukončení není zdarma jako v případě úvěru a samotné předčasné ukončení se většinou nevyplatí. Nejlepším řešením je přenechání OL třetí osobě.
Mohu vůz po skončení OL odkoupit?
Na tuto možnost se zeptejte prodejce při sjednávání smlouvy. Většinou to možné je, musí to však být sjednáno na začátku smlouvy.

Důležité však je spočítat si, zda se Vám tato varianta vyplatí. Pokud uvažujete o tom, že si vůz následně odkoupíte, je takřka vždy výhodnější pořídit si vůz buď za hotové nebo na úvěr. Smyslem OL není vůz vlastnit.